Home
Obec
Místopis
Historie
Fotogalerie
Autor
Různé zajímavosti


Autor
Obecní úřad
Reliéf obce

Historie obce


Na místě dnešní obce stály původně dvě samostané vsi - Tvarožnice a Vážanice. Prvním dokumentem, v němž je Tvarožná zmiňována, je "Listina krále Václava II." z roku 1288, zatímco nejstarší dokument vztahující se k Vážanicím, je z roku 1297, z čehož plyne, že jejich historie je ještě staršího data. Tyto obce se někdy v polovině 15. století spojily v dnešní Tvarožnou.

V posledních letech je Tvarožná neodmyslitelně spjata s bitvou tří císařů, která proběhla 2. prosince 1805 - bitvou u SLAVKOVA (Austerlitz), která ji dostala do světové literatury i zájmu veřejnosti. Utkala se zde vojska francouzského císaře Napoleona I. se spojeneckými vojsky ruského cara Alexandra a rakouského císaře Františka I..

Kopeček V současnosti je Tvarožná proslulá bitevní rekonstrukcí, která se zde každoročne pořádá již od 80. let minulého století, a to vždy první prosincovou sobotu. Vše se odehrává na tomto poli pod Santonem. Toto exoticky znějící jméno dali kopci francouzští vojáci, proto, že jim připomínal kopec stejného jména z egyptského tažení. V zapomenutí tehdy upadl původní název Padělek, i po roce 1805 méně užívaný název Napoleonův kopec.

dělo Na vrcholu Santonu, vypínajícího se západně od Tvarožné, se nacházel opěrný bod francouzského dělostřelectva - palebné postavení - dělostřelecká baterie generála Clapareda, což připomíná replika historického kanónu typu Gribeauval, instalovaného v létě roku 1988, a pokřtěného jménem Jeanette. Jde o osmiliberní dělo ráže 12,2 cm s dostřelem 1200 m.

Více podrobností o dané akci se dozvíte po kliknutí na odkaz. Na tomto webu "www.austerlitz2005.cz" se nacházejí i fotografie z rekonstrukcí bitev v minulých letech. Zde je malá ukázka těchto fotek ze 194. výročí bitvy.

foto 1 foto 2 foto 3

Žuráň, Napoleonův hlavní stan Socha granátníka Z vrcholu Santonu je vidět kopec Žuráň, kde měl Napoleon hlavní stan. Na toto místo směřuje červená šipka.

Na parkovišti u motorestu Rohlenka se nachází socha francouzského granátníka v nadživotní velikosti.

Na obecním úřadu je instalováno dioráma o velikosti cca 2x3 m, které znázorňuje tuto bitvu.

Socha granátníka První světová válka pak znamenala odchod mladých mužů na frontu, z níž se mnozí nevrátili. Tvarožná se též stala místem těžkých bojů v roce 1945, kdy Rudá armáda prováděla operaci na osvobození města Brna. Obec byla osvobozena dne 25.4.1945.

Na návsi stojí památníky obětem napoleonské, I. a II. světové války.