Home
Obec
Místopis
       Ulice
       Místa
       Okolí
Historie
Fotogalerie
Autor
Různé zajímavosti Vzkazy


Autor
Obecní úřad
Reliéf obce

BUDOVY A OSTATNÍ


Ostatní místa

Pomníky

Budovy:


Dominantou a zároveň přední památkou Tvarožné je novogotický kostel sv. Mikuláše, vybudovaný na místě staršího kostela za působení faráře Václava Kosmáka v letech 1880 - 81. Vysvěcen byl 9. října 1881. Naproti se nachází místní hřbitov i urnový háj, které slouží celé farnosti.

Hned vedle kostel, lépe řečeno pod ním se nachází místní fara, kde sídlí duchovní správce celé tvaroženské farnosti. Budova byla na přelomu let 2001/2002 zcela zrekonstruována a zmodernizována.

Budova Základní školy tvoří společně s kostelem charakteristický znak tvaroženského panorámatu. Je zde umístěn nižší stupeň ZŠ, tj. 1. - 5. ročník. Součásně je zde umístěna i LŠU.

Vedle školy se nachází budova nové Mateřské školy. V jejích prostorech jsou zároveň umístěny ordinace praktického i zubního lékaře.

V této budově se původně dříve nacházela MŠ. Protože ale začala prostorově nevyhovovat, tak byla přesunuta do nové budovy, a zde byl zřízen Klub důchodců, kteří se zde pravidelně scházejí. Současně zde získali klubové prostory skauti.

Tak toto je určitě nejvýznamnější kulturní zařízení v obci - Hostinec U Šírů. Zde se dennodenně schází po práci množství lidí. Jdou sem zahnat žízeň, odpočinout si po práci, řeší se tu různé důležité otázky, dochází zde k různým dobrým nápadům, co vám mám povídat, určitě to znáte z vlastní zkušenosti. Taktéž se zde dohrávají fotbalové zápasy i probíhá závěrečná fáze tréninku fotbalistů. Bez ní by Tvarožná v podstatě neexistovala. Je to její srdce.

Tuto budovu je zas možno nazvat mozkem obce - je to Obecní úřad. Není to jen náhodou, že se nachází skoro naproti hospodě. Místní mu neřeknou jinak než Frantův, jako výraz obdivu k práci, kterou místní starost pro obec vykonal. Současně se zde nacházejí další významné provozy: pošta, holičství a kadeřnictví a knihovna. Úplně vlevo najdete hasičskou zbrojnici.

V pořadí druhým nejvýznamnějším kulturním zařízením obce je Kulturní dům Kosmák. Název má na pamět zdejšího oblíbeného p. faráře Václava Kosmáka. Konají se zde různé zábavy, besídky a představení. Současně slouží jako tělocvična.

Jako další stravovací zařízení se zde kromě hospody nachází i restaurace "U Havlů". Za pěkného počasí je možnost posedět na venkovní zahrádce.

Toto je rodný domek místního rodáka - známého kapelníka Julia Antoše. Na jeho počest se v Tvarožné každoročně v červnu pořádá festival dechovek.

Druhou významnou obecní památkou je mariánská kaple Panny Marie Sněžné na vrchu Santon, postavená v r. 1832 na místě původní kaple z roku 1700, která byla několikrát přestavována a posléze zbourána Francouzi, opevňujícími Santon při bitvě u Slavkova v r. 1805. Na stěne je upevněna pamětní deska fr. generálů Clapareda a Valhuberta. Před kaplí stojí replika historického francouzského kanónu, který se velice často stává cílem vandalů. Od kapličky je nádherný výhled do dalekého okolí, a tak se stává cílem svátečních procházek. Taktéž turisté, kteří putují po historických místech bitvy u Slavkova, se zde zastavují.

Toto je budova bývalého kina, které již velice dlouhou dobu nehraje. V současnosti je pronajímána obcí jako sklad různým firmám. Na jejím vzhledu se to dost projevilo.

Zde vidíte bývalou cihelnu i s těžní jámou. Hlína na výrobu cihel je zde velice kvalitní, tudíž se zde občas pár cihel vyrobí. Budova je nyní převážně využívána k jiným účelům.

  Zpět