Home
Obec
Místopis
Historie
Fotogalerie
Autor
Různé zajímavosti        Kultura
       Organizace
       Zajímavosti
       Odkazy
Vzkazy


Autor
Obecní úřad
BOUŘKA


Pořád všude slyšíme, že svět spěje ke konci, že počasí bude stále horší a extrémnější. Občas mají tyto názory pravdu - v posledních letech jsou překonávány teplotní rekordy:
- v zimě směrem dolů, či naopak nahoru.
- v létě jsou zase velká vedra a hlavně však prudké bouřky s následnými katastrofami.

Zatím poslední se udála v neděli 23.6.2002. Celý den bylo velké vedro a DUSNO. Pak krátce po 16-té hodině se najednou rychle zatáhlo a spustilo se boží dopuštění. Trvalo to skoro půlhodinu. Pak se zas roztáhlo, svítilo slunce - skoro jako by se vůbec nic nestalo.

Foukal silný vítr, který lámal stromy, trhal dráty. Tudíž jsme s krátkou přestávkou byli bez proudu až do 3 hodin příštího dne. V Brně-Líšni, což je slabých 10 km od nás na západ, dokonce lítaly i střechy.

A pršelo - hodně, celou tu dobu padaly kroupy - některé velké až 4 cm. Brzo jich bylo všude plno. Bohužel mi došel film, takže jsem je nestačil zachytit. Místní potok byl plný vody, ale nerozlil se, jak se to stávalo v minulých letech. Nejsem si jist, zda to bylo díky tomu, že byl vybudován záchytný rybníček, či proto, že ten déšť pršel rovnoměrně a ne nárazově. Můžete si na fotkách porovnat běžný stav a po bouřce.

Jednomu soukromému zemědělci je pravidelně každoročně při těchto bouřkách poničen skleník.
Tady jsou záběry z bouřky ze srpna 2001 - tenkrát sice bez krup, ale zato prudký déšť. Všude se valila voda. Ze zahrady nám do dvora stékaly hromady bahna.
  Zpět